Wydrukuj tę stronę
środa, 01 październik 2014 00:00

Dostęp do informacji o stanie zdrowia i dokumentacji medycznej partnera

Napisał
Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Wiele osób żyjących w nieformalnych związkach może w pewnych okolicznościach napotkać realne trudności w uzyskaniu informacji dotyczącej stanu zdrowia osoby najbliższej, lub dostępu do dotyczącej tej osoby dokumentacji medycznej.

W praktyce dużo trudniej jest uzyskać dostęp do dokumentacji medycznej. Z reguły lekarze czy pielęgniarki udzielają informacji o stanie zdrowia najbliższej rodzinie, nawet bez formalnego (i wymaganego przez ustawę) pozwolenia ze strony pacjenta. Taka już  praktyka występuje w realiach służby zdrowia. Znacznie trudniej mają osoby niespokrewnione, żyjące w związkach nieformalnych, hetero czy homoseksualnych. Dotyczy to zarówno dostępu do informacji o stanie zdrowia jak i dostępu do dokumentacji medycznej.

W takim wypadku najrozsądniej jest zabezpieczyć się na wypadek takiej sytuacji i upoważnić pisemnie partnera do uzyskania informacji o stanie zdrowia oraz do dostępu do dokumentacji medycznej.

Teoretycznie ustawa nie wymaga pisemnej zgody. Jednak z względów praktycznych lepiej dysponować dokumentem w formie pisemnej, gdyż wiarygodność takiego oświadczenia znacznie trudniej podważyć.

W treści takiego upoważnienia powinno znaleźć się stwierdzenie, że dana osoba jest „upoważniona do uzyskania informacji o stanie zdrowia pacjenta, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych, leczniczych, dających się przewidzieć, następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu, zgodnie z art. 31 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.”

W celu upoważnienia partnera do możliwości uzyskania dokumentacji medycznej, w dokumencie powinno znaleźć się oświadczenie, że partner jest „upoważniony do wglądu w dokumentację medyczną, oraz do uzyskania wyciągów, odpisów lub kopii oraz otrzymania oryginału dokumentacji medycznej, zgodnie z art. 26 i art. 27 ust. 2 ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta”.

Nie istnieją przeszkody, aby połączyć obydwa upoważnienia dla partnera (informacji o stanie zdrowia i dostępu do dokumentacji medycznej) w jednym dokumencie.

Czytany 8557 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 listopad 2014 19:20
Michał Grabiec

Radca prawny od kilku lat współpracujący ze Stowarzyszeniem TĘCZÓWKA oraz kilkoma innymi NGOs'ami. Prowadzi w Katowicach kancelarię GRABIEC LEGAL.