Katowice - mój różnorodny dom jest projektem zorientowanym na grupy mniejszościowe i budowaniu ich widoczności w przestrzeni miasta Katowice i świadomości jego mieszkańców. Projekt odwołuje się do potencjału, doświadczenia i osobistej perspektywy osób, które z różnych powodów są dyskryminowane lub marginalizowane.
W szczególności projekt adresowany jest do mniejszości ukraińskiej, zwłaszcza tej z doświadczeniem uchodźczym. Przy ich udziale powstanie wyjątkowy przewodnik po Katowicach. Osoby reprezentujące grupy mniejszościowe (religijne, seksualne, etniczne, narodowe oraz grupy marginalizowane takie jak osoby z niepełnosprawnościami, osoby identyfikujące się jako kobiety*, osoby w kryzysie bezdomności i inne) oprowadzą czytelników po swoich ulubionych miejscach w Katowicach. Ich historie będą pretekstem do zaprezentowania organizacji i miejsc świadczących wsparcie dla ww. grup.
Ponadto w projekcie zaplanowano 12 wieczorów kulturalnych, których celem jest zaprezentowania tradycji, obyczajów, zwyczajów lub działań kulturalnych i twórczych grup mniejszościowych. Wieczory będą miały charakter otwarty, by wszyscy mieszkańcy Katowic mogli bliżej poznać osoby i kulturowość grup mniejszościowych. Budowaniu relacji pomiędzy samymi grupami, jak i mieszkańcami będą służyły spotkania twórcze, w których poprzez działania artystyczny wzmacniane będą więzi społeczne.
Uzupełnieniem formuły projektu są formy wsparciowe dla grup mniejszościowych - pomoc prawna i moderowane grupy samopomocowe.
O Grantodawcy:
Biuro UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce zostało założone w marcu 2022 po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Koncentrujemy się na takich obszarach jak: edukacja, ochrona dzieci, zdrowie, udział nastolatków oraz na zmianach społecznych i behawioralnych. Dobra współpraca z rządami, władzami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi, społeczeństwem obywatelskim i sektorem prywatnym sprawia, że działania UNICEF-u na rzecz dzieci stają się możliwe. We wszystkich naszych działaniach staramy się włączać młodych ludzi i dać im możliwość uczestniczenia w decyzjach, które mają wpływ na ich życie.www.unicef.org/eca/poland.
[PL] Sztuka jest językiem uniwersalnym, nie znającym granic i barier językowych. Jest obszarem, w którym każda osoba jest mile widziana i każda perspektywa jest równie ważna.
Szczegóły wkrótce! - Подробиці скоро!
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.